LATKALE ja PÕHJA-VALGEVENE

 

LATKALE ja VICIEBSKI OBLAST VALGEVENES

21.-24. aprill 2016

 

1. päev

Kell 6.30 väljasõit Tallinnast Estonia teatri vastas asuvast parklast. Väljasõit Tartust kell 9.00 McDonaldsi parklast ( Turu 6 A). Algab sõit Lätimaale. Aluksne - Aluliin. 1342.aastal Liivimaa idapiirile Adsele maakonda rajatud ordulinnuse  varemed järvesaarel ja 18. sajandi lõpus ehitatud kirik ja lätikeelse piibli muuseum. Pastor Glück ja Katariina II. Stameriena mõis on üks kaunimaid historistsistlikus stiilis rajatisi Lätimaal. Liivimaa mõisnikele Wolffidele kuulunud mõisaga on seotud ka Itaalia kirjanik Giuseppe Tomasi di Lampedusa, kes viibis siin 1920-1930 aastatel. Cesvaine väikelinna tõeliseks uhkuseks on neorenesanssstiilis ehitatud loss. Ööbima sõidame Nirza järve äärsesse puhkekeskusse.

2. päev

Ludza (Lutsi) on vanimaid  linnu Lätis, mida mainivad Vene kroonikad juba aastal 1173. Linnaõigused saab asula 18. sajandil. Tutvumine Ludza ajalooline linnasüdamega ja imposantsete linnusavaremetega.  Ludza piirkonda rändas tõenäoliselt 18. sajandi alguses killuke lõunaeestlasi, keda teatakse Lutsi maarahvana. Veel 1893. aastal, kui Oskar Kallas viibis siin ekspeditsioonil oli lutsi keele kõnelejaid 800 ringis. Sõidame ringi Lutsimaa teedel. Pilda ja Nirza külad, kus kunagi elasid lutsid.  

Aglona on olulisemaid katoliiklikke keskusi Latgales. 1699. aastal asutasid Vilniusest pärit dominikaani vennad  Aglonasse kloostri. Vana puukiriku kohale 1768–1789 rajatud Aglona basiilika muutus Läti üheks olulisimaks katoliku kirikuks. 1980. aastal andis paavst Johannes Paulus II kirikule Basilica minorise staatuse. 1993. aastal külastas paavst Aglonat ja pidas seal missa, millel osales 200 000 inimest. Edasi jätkub sõit Valgevene piirile. Piiriületus ja sõit Viciebskisse (Vitebsk). Ööbimine hotellis.

3. päev

Hommikusöök hotellis.Viciebsk (Vitebsk). Viciebski esmamainimise aaastaks võib pidada 978.  Ühes käsikirjas väidetakse, et Viciebsk kuulus 978. Kiievi vürstinnale Olgale. Aastal 1021. anti linn rahulepingu alusel Kiievi võimu alt üle Polotski vürstiriigile. Aastal 1101 tekkis linna ümber Viciebski vürstiriik, mis esialgu allus formaalselt Polotski vürstile, aga hiljem iseseisvus. Viimase Viciebski vürsti tütar, Maria, abiellus 1318. aastal hilisema Leedu suurvürsti Algirdasega ja nii läks linn Leedu suurvürstiriigi koosseisu. Tutvume linna ja vanalinnaga. Raekoda ja linnaväljakud. Katedfraal ja 12. sajandil ehitatud Rõõmukuulutamise kirik. Kuulsad Viciebski purskkaevud. Valgevenes Loznas sündinud vene-juudi soost kunstniku Marc Chagalli keskus ja maja, kus maailmakuulus kunstnik elas. 

Połack (Polotsk) on linn Valgevenes Viciebski oblastis. Połack on üks vanemaid idaslaavi linnu. Seda mainiti Nestori kroonikas koos Muromi ja Beloozeroga seoses 862. aasta sündmustega.  Tutvume vanalinna ja Sofia kirikuga. Ööbimine Połackis.

4. päev

Hommikusöök hotellis. Sõidame Braslawisse, mis on üks vanemaid linnu Valgevenes (esmamainimine 11. sajandil). Mõnus ja hubane väikelinn, mida ümbritsevad kaunid järved.    

Sõit tagasi läbi Läti ja Eesti.  Tartusse ja Tallinnasse saabumine hilisõhtul. Reis lõpeb lähtekohas.

Tere tulemast tagasi koju!